fbpx

Nowoczesna ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się zgryzem, wadami szczękowo-twarzowymi i nieprawidłowościami zębowymi. Leczenie ortodontyczne wdrażamy w przypadku osób, u których zdiagnozowana została wada zgryzu – może to być błędna relacja łuków zębowych względem siebie albo nieprawidłowe ułożenie zębów w łuku.

Wady zgryzu nie są jedynie problemem natury estetycznej. W zależności od ich charakteru i stopnia zaawansowania przyczyniają się do dyskomfortu i bólu. Mogą też stać się przyczyną poważnych chorób zębów, przyzębia czy stawów oraz powodować zaburzenia jedzenia, mówienia i oddychania. Co więcej, utrudniają też utrzymanie właściwej higieny zębów. Z powodu nieprawidłowego rozłożenia sił żucia przyczyniają się do powstawania przeciążeń, a te stają się źródłem bólów głowy, karku i kręgosłupa.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Kluczowa dla właściwego i szczegółowego zaplanowania terapii jest konsultacja wraz z diagnostyką opartą na badaniach radiologicznych (RTG lub tomografia). Samo leczenie najczęściej polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego, dobranego indywidualnie dla Pacjenta przy wzięciu pod uwagę charakteru jego wady zgryzu, warunków anatomicznych, a nawet osobistych preferencji i możliwości finansowych.

Aparat stały jest zakładany przez lekarza bezpośrednio na zęby Pacjenta, natomiast w przypadku, gdy do leczenia wybrano aparat ruchomy, trzeba od Pacjenta pobrać wyciski uzębienia lub wykonać jego skan – na tej podstawie dopiero w laboratorium zostanie stworzony odpowiedni aparat.

W trakcie leczenia ortodontycznego Pacjent jest zobowiązany do regularnych wizyt kontrolnych u ortodonty. O ich częstotliwości decyduje lekarz – zależy ona od różnych czynników, przede wszystkim takich jak wybrana metoda leczenia i rodzaj aparatu. Podczas wizyt kontrolnych lekarz weryfikuje postępy leczenia oraz wymienia te elementy aparatu, które tego wymagają.

Czas trwania leczenia ortodontycznego może być bardzo różny – jest on uzależniony od czynników indywidualnych. Ogólna tendencja jest jednak taka, że więcej czasu leczenie to zajmuje u dorosłych, gdyż po zakończeniu rozwoju kostnego Pacjenta zęby trudniej poddają się przemieszczaniu przez aparat. Najczęściej leczenie ortodontyczne mieści się czasowo w przedziale 18-24 miesięcy.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!


    Aparaty ruchome

    Aparaty ruchome są rozwiązaniem stosowanym przede wszystkim do korekcji wczesnych wad zgryzu. Stosujemy je przede wszystkim u dzieci między czwartym a dwunastym rokiem życia w trakcie wymiany uzębienia mlecznego na stałe.

    Aparat taki umożliwia Pacjentowi samodzielne zakładanie i zdejmowanie. Nosi się go przez kilka godzin w ciągu dnia oraz zakłada na noc. To czyni leczenie ortodontyczne bardziej komfortowym dla dzieci, ponieważ nie muszą mieć aparatu na zębach podczas pobytu w szkole. Leczenie aparatem ruchomym wymaga jednak od Pacjenta zdyscyplinowania, ponieważ oczywiście przynosi dobre rezultaty jedynie wtedy, gdy zastosuje się on ściśle do zaleceń ortodonty i będzie nosił aparat przez odpowiednią ilość czasu na dobę.

    Aparaty stałe

    Ten rodzaj aparatów przeznaczony jest do leczenia zębów stałych u młodzieży i dorosłych. Taki aparat zakładany jest na zęby na cały okres leczenia.

    Złożony jest z części takich jak zamki, pierścienie, łuki i ligatury. Zamki to elementy kotwiące, które przykleja się na powierzchnię zębów, aby zamocować aparat, podobnie jak mocowane na trzonowcach pierścienie. Do tych elementów przyłączony jest łuk – to właśnie ta część aparatu przemieszcza zęby na prawidłowe pozycje, wywierając na nie umiarkowany, stały nacisk. Ostatni element to ligatury – są to elastyczne gumki, które podlegają wymianie podczas wizyt kontrolnych.

    Aparaty nakładkowe

    Nakładki ortodontyczne działają na podobnej zasadzie jak inne aparaty – przemieszczają zęby poprzez wywieranie niedużego, stałego nacisku. Są jednak pewne różnice. Aparat nakładkowy, czyli aligner, jest wykonany z cienkiego, gładkiego tworzywa przypominającego plastik. Jest ono przezroczyste, co sprawia, że nakładki są na zębach niemal niewidoczne – tym bardziej, że aligner nie ma elementów takich jak zamki i druty. Dzięki temu noszenie aparatu nakładkowego nie odbija się niekorzystnie na estetyce uśmiechu.

    Nakładki są przygotowywane indywidualnie pod zgryz danego Pacjenta. Trzeba przygotować cały komplet takich nakładek, a do tego potrzebne jest szczegółowe zaplanowanie poszczególnych etapów leczenia.

    Nakładki ortodontyczne wymienia się co 5-10 dni. W tym czasie przesuwają one zęby o około 0,18-0,25 mm, po czym – zgodnie z planem leczenia – Pacjent wymienia je na następne, które znów zmienią nieco pozycję zębów. Procedura ta będzie się powtarzać do momentu, aż wszystkie zęby znajdą się na docelowych, prawidłowych pozycjach.

    Do największych plusów leczenia nakładkowego należy estetyka, ale nie jest to jedyna zaleta. Leczenie jest wygodniejsze niż tradycyjnym aparatem. Pacjent powinien nosić nakładki około 22 godziny na dobę, aby leczenie przyniosło rezultaty, ale w sytuacjach, w których mogłyby one przeszkadzać (mycie zębów, spożywanie posiłków), może je bez problemu zdjąć.
    Dużą zaletą jest też oszczędność czasu. Nakładki są projektowane na wymiar, co zwiększa precyzję leczenia, a oprócz tego zmieniają osobno pozycję każdego zęba, dzięki czemu można prostować więcej zębów w tym samym czasie. Dzięki temu leczenie przebiega szybciej i zwykle zajmuje jedynie 6-14 miesięcy.

    Retencja w ortodoncji

    Nareszcie aparat ortodontyczny został zdjęty i możesz cieszyć się pięknym prostym uśmiechem. Ciężko na to pracowałeś, ale dałeś radę – gratulacje! Jednak Twoja ortodontyczna podróż nie jest jeszcze zakończona. Aby Twój uśmiech wyglądał jak najlepiej, będziesz musiał nosić aparat retencyjny, aby zachować i ustabilizować uzyskany efekt leczenia. Retainery są potrzebne do kontrolowania lub ograniczania potencjalnych zmian położenia zębów. Stosuje się je po leczeniu aparatem ortodontycznym, aby utrzymać zęby w ich prawidłowym ustawieniu, do którego również muszą dostosować się otaczające tkanki (dziąsła, kość, mięśnie).

    Efekty leczenia

    Aby porównać zdjęcie przed leczeniem i efekt końcowy – złap suwak, który znajduje się na środku zdjęcia i przesuń go w prawo lub w lewo.

    Leczenie Pani Izy

    18 miesięcy

    16 700 zł

    Pani Iza potrzebowała korekcji górnego łuku zębowego, w którym brakowało dwójki. Przeprowadziliśmy leczenie ortodontyczne aparatem estetycznym. W efekcie leczenia trójka zastąpiła dwójkę, a czwórka trójkę. Uzupełnieniem leczenia były zabiegi periodontologiczne, wykonanie estetycznej odbudowy oraz przeprowadzenie wybielania.

    Leczenie Karoliny

    24 miesięce

    12 600 zł

    Nastoletnia Karolina potrzebowała korekcji zgryzu. W ramach leczenia ortodontycznego udało się wyrównać siekacze, odrotować kły, uzyskać poprawne wychylenie zębów przedtrzonowych oraz poprawić nagryz pionowy. Uzupełnieniem leczenia było wybielanie.

    Leczenie Agaty

    24 miesięce

    15 200 zł

    U nastoletniej Agaty problemem był brak w łuku zębowym miejsca na trójki oraz tendencja do zgryzu otwartego przedniego. Przeprowadziliśmy leczenie aparatem samoligaturującym. Dzięki niemu oraz determinacji Agaty, która sumienie nosiła wyciągi międzyszczękowe, zęby naszej Pacjentki wyglądają już zupełnie inaczej.

    Leczenie Pani Ilony

    9 miesięcy

    19 400 zł

    U Pani Ilony rozpoznaliśmy wczesne starcie zębów oraz niewielkie stłoczenie siekaczy. Żeby zaradzić temu problemowi, wykonaliśmy niewielkie podniesienie wysokości zwarcia odbudowami kompozytowymi. Oprócz tego przeprowadziliśmy niewielką korektę ortodontyczną nakładkami.

    Leczenie Pani Dagmary

    20 miesięcy

    20 500 zł

    Pani Dagmara zgłosiła się do nas, aby wymienić stare porcelanowe korony na metalu na pełnoceramiczne oraz poprawić ogólną estetykę uśmiechu. W toku leczenia ortodontycznego wyrównaliśmy girlandę dziąsłowo, sprowadzając niżej dwójkę, wyrównaliśmy również płaszczyznę okluzyjną, dokonując intruzji jedynki. Wykonaliśmy na czterech zębach nowe pełnoceramiczne korony. Na koniec przeprowadziliśmy wybielanie i pokrycie nakładem kompozytowym czwórki.

    Leczenie Michała

    36 miesięcy

    16 200 zł

    Nastoletni Michał odwiedził nas, by kontynuować u nas leczenie ortodontyczne. W jego toku udało nam się wyrównać zgryz, stworzyć miejsce dla trójek i sprowadzić je do łuku zębowego.

    Leczenie Tomka

    30 miesięcy

    14 400 zł

    U dwunastoletniego Tomka problemem był brak miejsca na trójki w łuku zębowym oraz diastema między jedynkami. W toku leczenia ortodontycznego udało się poszerzyć łuk górny i dolny, sprowadzić trójki do łuku, zamknąć diastemę i uzyskać wychylenie przedtrzonowców i trzonowców do pełnego uśmiechu.

    Leczenie Patrycji

    30 miesięcy

    15 100 zł

    U Patrycji problemem był zgryz głęboki przedni – brakowało widocznych dolnych siekaczy, co groziło w przyszłości patologicznymi starciami zębów w odcinku przednim. Przeprowadziliśmy ortodontycznie wyrównanie wszystkich zębów, a także intruzję górnych i dolnych siekaczy.

    Leczenie Pana Pawła

    26 miesięcy

    22 600 zł

    Pan Paweł był niezadowolony z kształtu swoich jedynek. Zdiagnozowaliśmy zgryz głeboki przedni, diastemę oraz wąskie korony kliniczne obu górnych jedynek, a także stłoczenie dolnych siekaczy. Przeprowadziliśmy leczenie ortodontyczne, dzięki któremu wyrównaliśmy zgryz, a także zamocowaliśmy cztery licówki porcelanowe.

    Leczenie Pana Łukasza

    9 miesięcy

    1 470 zł

    U Pana Łukasza zaobserwowaliśmy płytkie wypełnienia sięgające do zębiny na zębach trzonowych żuchwy, przechylone górne siekacze, a także zbyt wczesny kontakt na siekaczach objawiający się traumatyzmem okluzyjnym. Założyliśmy w szczęce aparat stały, aby dokonać wychylenia i intruzji siekaczy. Następnie podnieśliśmy wysokość zwarcia na deprogramatorze, a następnie wylicowaliśmy powierzchnie wargowe materiałem kompozytowym.

    Lecznie Łukasza

    24 miesiące

    14 500 zł

    Pacjent zgłosił się z problemem wyżynających się doprzedsionkowo trójek.
    Założono aparat typy Damon®, wprowadzo zęby do łuku, poszerzono szczękę i żuchwę.

    Umów się na wizytę!

    Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przeprowadzamy leczenie ortodontyczne, odwiedź Mayodent, a chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48322642108 lub wypełniając formularz.

    Najczęściej zadawane pytania o leczenie ortodontyczne
    W jakim wieku można przeprowadzić leczenie ortodontyczne?
    +
    Leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku. U młodych osób jednak efekty postępowania mogą pojawić się szybciej ze względu na większą plastyczność tkanek kostnych jamy ustnej.
    Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
    +
    Czas leczenia ortodontycznego może być różny, lecz przeważnie trwa ono około 2 lata. Okres ten zostanie dokładniej określony przez eksperta po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki.
    Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
    +
    Leczenie ortodontyczne jest bezbolesne, gdyż aparat wywiera na zęby jedynie nacisk, a nie ingeruje w ich głębsze tkanki. Oczywiście może pojawić się pewien dyskomfort, ale występuje on przeważnie w pierwszych dniach terapii i jest najczęściej kwestią przyzwyczajenia do wspomnianego aparatu.

    ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

    Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!